اشــنايــي

سلام به دوستان عزيزم من رويا رحمت پور هستم دانش اموز يازدهم رشته تجربي دبيرستان زنجاني اين وبلاگ و واسه اشنايي بيشتر در مورد مشكلات محيط زيستي جامعه درست كردم ممنون ميشم كه همراهيم كنين


برچسب: اشنايي،
ادامه مطلب

[ ۴ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۴۸:۰۴ ] [ بازدید: ] [ رويا رحمت پور ]

[ نظرات (0) ]

نظر

دوستان عزيز لطفا نظراتتون و ارسال كنين منتظر نظر هاي ارزشمند همگي هستم😉😉😉


برچسب: ،
ادامه مطلب

[ ۱۷ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۲۳:۵۲ ] [ بازدید: ] [ رويا رحمت پور ]

[ نظرات (0) ]

☁اطلاعاتـــي در مــورد درياچـــه اروميه☁

موقعيت ايران، آذربايجان غربي

 

بيشترين طول درياچه۱۴۰ كيلومتر و بيشترين عرض ۵۵ كيلومتر است

 

ارتفاع آن قبل از خشك شدن۱۲۶۷ متر مشخص ش


برچسب: ،
ادامه مطلب

[ ۴ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۰۱:۰۰ ] [ بازدید: ] [ رويا رحمت پور ]

[ نظرات (0) ]

☔دلايل خشـــك شــدن دريــاچــه اروميه☔

اين درياچه از اواسط دهه ۸۰ شروع به خشك شدن كرد و امروزه در خطر خشك شدن كامل قرار دارد. بررسي تصاوير ماهواره‌اي نشان مي‌دهد كه در سال ۲۰۱۵ درياچه ۸۸ درصد مساحت خود را از دست داده (گزارش‌هاي قبلي تنها به از دست رفتن ۲۵ تا ۵۰ درصد مساحت درياچه اشاره كرده بودند). دلايل بسياري براي خشك شدن درياچه ذكر شده‌است از جمله خشكسالي، احداث بزرگراه بر روي درياچه، و استفاده بي‌رويه از منابع آب حوزه آبريز درياچه و همچنين بارش كم برف و باران در سال‌هاي اخير مي‌باشد. تحقيق جديدي توسط چند تن از محققان در آمريكاي شمالي نشان مي‌دهد كه خشك‌سالي تنها باعث كاهش ۵ درصدي بارش در حوزه آبريز درياچه شده و عوامل انساني شامل پروژه‌هاي جاه‌طلبانه توسعه اقتصادي-آبي به همراه ساخت بزرگراه ۱۵ كيلومتري بر روي درياچه با دريچه كوچك ۱/۲ كيلومتري وضعيت درياچه را به بحران كشانيده‌است كه براي ساخت آن از كوه مجاورت درياچه استفاده كردند.تا سال ۲۰۱۲ بيش از دويست سد بر روي رودخانه‌هاي حوزه آبريز اين درياچه در مرحله آماده بهره‌برداري، يا پايان مراحل طراحي بودند.

 

 

 

در اولين هفته از آبان ۱۳۹۴ خورشيدي، تراز آب درياچه اروميه ۱۲۷۰٫۰۴ متر اعلام شد كه نسبت به آبان سال ۱۳۹۳ خورشيدي، ۴۰ سانتيمتر كاهش نشان مي‌داد.

 

 

 

روزنامه اقتصاد پويا در سرمقاله‌اي مقصر خشكيدن درياچه اروميه را مردم و نمايندگاني معرفي كرد كه براي تأمين نيازهاي كشاورزي و خانگي آذربايجان، بارها خواستار انتقال آب رودخانه‌هايي كه به درياچه اروميه مي‌ريزند به نقاط ديگر شده‌اند و از مقامات حكومتي درخواست داشتند تا آب اين رودخانه‌ها براي تأمين نياز باغ‌هاي مراغه و ديگر شهرهاي استان استفاده شود يا با فشار بسيار بر مسئولين، طرح پل ميان‌گذر درياچه اروميه را اجرايي كردند. البته قابل ذكر است كه بيش از ۷۰ درصد مردم اروميه از طريق كشاورزي هزينه‌هاي زندگي خود را تأمين مي‌كنند و بايد فكري اساسي شود تا هيچ طرف متضرر نشود. برخي كارشناسان معتقدند: براي نجات درياچه اروميه به جاي خشكاندن ارس و از بين بردن زمين‌هاي بارور نقاط ديگر، بايد از مصرف آب كاسته شود و به وزارت نيرو اجازه داده شود تا آب رودخانه‌هايي را كه به‌طور طبيعي به درياچه اروميه مي‌ريخته‌اند دوباره به درياچه اروميه بريزند


برچسب: ،
ادامه مطلب

[ ۴ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۱۳:۴۵ ] [ بازدید: ] [ رويا رحمت پور ]

[ نظرات (0) ]

خطرات خشــك شــدن درياچه اروميه

Cryبرخي كارشناسان محيط زيست پيش‌بيني مي‌كنند در صورت خشك شدن اين درياچه هواي معتدل منطقه تبديل به هواي گرمسيري با بادهاي نمكي خواهد شد و زيست‌محيط منطقه تغيير خواهد كرد.علاوه بر نمك بسياري از آلودگي‌هاي شامل فلزات سمي سنگين مورد استفاده در صنعت و مواد سمي مورد استفاده در كشاورزي به آب‌هاي سطحي و زير سطحي مرتبط با درياچه نفوذ كرده‌اند و در صورت خشك شدن درياچه بسياري از از مواد سمي هوازي شده و خطرات بيماري‌هاي تنفسي براي زيست‌بوم و مردم منطقه بوجود خواهد آورد. با اين حال هنوز اقدام جدي براي نجات درياچه صورت نگرفته كارشناسان و فعالان محيط زيست اعتقاد دارند خطر خشك شدن درياچه اروميه تا شعاع ۵۰۰ كيلومتري اين درياچه را تهديد مي‌كند. پيش‌بيني شده در صورت خشك شدن احتمالي اين درياچه، شاهد بارش باران نمك در بسياري از استان‌هاي همجوار باشيم كه اين امر به به آواره شدن ۱۳ ميليون نفر منجر خواهد شد.

 

در اعتراض به خشك شدن درياچه در فروردين سال ۱۳۹۰ اعتراض‌هاي متعددي در شهرهاي تبريز و اروميه صورت گرفت.


برچسب: ،
ادامه مطلب

[ ۴ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۰۰:۰۰ ] [ بازدید: ] [ رويا رحمت پور ]

[ نظرات (0) ]

[ ۱ ]